ЈавностМЕДИЈИ/ КУЛТУРА/ КЊИЖЕВНОСТ/ ДРУШТВО/ ЕКОНОМИЈА/ ТУРИЗАМ
24/06/2026
Култура сјећања

У сусрет изложби „Терор и страдање у Београду током Другог светског рата“

  • октобар 8, 2024
  • 1 мин читања
У сусрет изложби „Терор и страдање у Београду током Другог светског рата“

У сусрет отварању изложбе Музеја жртава геноцида под називом ,,Терор и страдање у Београду током Другог светског рата“ аутора историчара г. др Радета Ристановића чије је отварање заказано за четвртак 17. октобар 2024. године у Галерији Радио-телевизије Србије, са вама делимо делове текста из каталошке публикације која прати ову изложбу.

,,У зору 6. априла, 4. немачка ваздухопловна флота започела је бомбардовање Београда. Први талас трајао је од 6.30 до 8.00 часова и у њему је учествовало 234 бомбардера праћених ловачким авионима. Погођене су зграде Главног генералштаба и Војне академије, двор на Дедињу и многи други објекти. Већину Београђана први талас је затекао на спавању. Истог дана нацисти су бомбардовали Београд још три пута. Пилоти шестог ловачког пука, који је био задужен за одбрану Београда, исказали су велику храброст и успели да оборе 10 немачких авиона. Београд је поново гађан 7, 8. и 12. априла, а укупан ефекат бомбардовања био је поражавајући по његове грађане и инфраструктуру. Коришћене су бомбе од 50 до 100 килограма. Нацисти су се трудили да ефекат буде што разорнији, о чему сведочи податак да су коришћени кочећи падобрани на најтежим бомбама како би површинско дејство детонације било што снажније. У целокупном нападу, 620 бомбардера избацило је 440 тона бомби.“

Извор: Раде Ристановић ,,Терор и страдање у Београду током Другог светског рата“, Музеј жртава геноцида, 2024

/Фотографија: Порта Вазнесењске цркве где је погинуо велики број Београђана април 1941., Музеј града Београда/

извор: Музеј жртава геноцида