Обиљежен дан сјећања на жртве у Доњој Градини
У спомен подручју Доња Градина, највећем стратишту Независне Државе Хрватске, дијелу концентрационог логора Јасеновац, одржана је комеморација и обиљежен Дан сјећања на жртве усташких злочина уз присуство највиших званица Републике Српске, Србије, Црне Горе и велики број грађана.
Дан сјећања обиљежава се поводом пробоја логораша у Јасеновцу, једном од највећих и најстрашнијих логора смрти у Европи гдје је по свједочењу Гидеона Грајфа – израелског стручњака за Холокауст страдало око 700.000 Срба, Јевреја, Рома и других. Огромну већину страдалника чинили су Срби а према његовим сазнањима забиљежено је 57 метода мучења и убијања које су примјењивале усташе.

Логор Доња Градина оформљен је 1942. године у систему Јасеновца, а био је активан све до завршетка II свјетског рата 1945. године.
Према броју убијених, Јасеновац је трећи на светској листи логора, а по бруталностима које су почињене у њему – први, сматрају историчари. Посебно је стравично да је у овом систему постојао и дио логора за дјецу.
Извор: Јавност, Фото: Јавност (Д.С.)