JЗУ Институт за јавно здравство Републике Српске организовао је у Бањалуци, поводом завршетка седме фазе Програма „Школске и предшколске установе пријатељи правилне исхране – ПУППИ“ завршну конференцију.
Приликом отварања конференције директор Института Бојан Ђенић изјавио је да је кроз овај Програм унапријеђен квалитет исхране у предшколским и школским установама, уз јасне смјернице, едукације дјеце, родитеља, кувара, васпитно-образовних радника и сарадника из здравствених радника и сарадника.
Ђенић је додао да нису само напредовале установе које су директни учесници, њих 43, већ да су индиректно кроз ПУППИ обухваћене и све предшколске и основношколске установе у Републици Српској, будући да су едукативни материјали били доступни свим предшколским и школским установама у електронској форми у Републици Српској.
Нагласио је да је Програм имао циљ да унаприједи здравље и промовише здраве животне стилове са посебним акцентом на унапређење исхране и физичке активности.
Присутнима су се обратили и шеф канцеларије УНИЦЕФ-а у БиХ Марк Луце те помоћник министра просвјете за предшколско и основно образовање Наташа Цвијановић и виши стручни сарадник за јавно здравље у Министарству здравља и социјалне заштите Републике Српске Анита Кос Драгичевић.
Програмом ПУППИ обухваћено је континуирано јачање капацитета васпитно-образовних установа, укључујући едукације васпитача, наставника, сарадника, кувара, менаџмента установа и других лица укључених у процес припреме хране. Едукације су обезбиједиле стицање знања из области исхране, хигијене, безбједности хране и здравих стилова живота.
Реализоване су едукације за представнике здравствених установа примарног и секундарног нивоа односно за специјалисте педијатрије, гинекологије, породичне медицине и медицинске сестре/техничаре из педијатријских, гинеколошких и тимова породичне медицине.
Конференција је била организована у два панела под називом „Интервенције засноване на доказима у области унапређења исхране дојенчади, дјеце и адолесцената у ЕУ и земљама Западног Балкана“ и „Одрживост интервенција заснованих на доказима – будућност Програма ПУППИ“, а панелисти су били стручњаци из области исхране из Републике Српске и Федерације БиХ, Србије, Црне Горе и Македоније, те представници министарстава и Владе Републике Српске, професори, љекари, представници међународних организација.
Данас су свим васпитно-образовним установама уручене и похвале и признања као и ваге и висиномјери те сертификати о успјешно окончаној и проведеној 7. фази ПУППИ програма.
Конференцију је организовао Институт у сарадњи са Министарством здравља и социјалне заштите и Министарством просвјете и културе Републике Српске, уз подршку канцеларије УНИЦЕФ-а у Босни и Херцеговини.