ЈавностМЕДИЈИ/ КУЛТУРА/ КЊИЖЕВНОСТ/ ДРУШТВО/ ЕКОНОМИЈА/ ТУРИЗАМ
25/06/2026
Образовање

Оснивање Центра за надареност НАУМ на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву

  • јун 12, 2026
  • 1 мин читања
Оснивање Центра за надареност НАУМ на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву

На Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву одржан је први радни састанак посвећен успостављању сарадње у области подршке даровитој и талентованој дјеци и младима, на којем је договорено оснивање Центра за надареност НАУМ и на овој високошколској установи.

Састанку су присуствовали декан Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Владан Бартула, продекан за научноистраживачки рад проф. др Жана Гавриловић, замјеник руководиоца Катедре за психологију проф. др Наташа Костић, ванредна професорица Катедре за психологију проф. др Ирена Станић и ванредна професорица Катедре за географију и ментор у програму НАУМ проф. др Милка Грмуша, док је испред Филозофског факултета Универзитета у Бањој Луци састанку присуствовала ванредна професорица Катедре за психологију и руководилац Центра за надареност НАУМ проф. др Милица Дробац-Павићевић.

Ширење мреже подршке даровитим ученицима

Центар за надареност НАУМ дјелује као подорганизациона јединица Филозофског факултета Универзитета у Бањој Луци, гдје кроз менторски рад, образовне програме и сарадњу са Центрима за надарене у региону пружа подршку даровитим ученицима из Републике Српске. Оснивање Центра НАУМ и на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву представља важан корак ка ширењу овог модела рада и изградњи снажније институционалне мреже подршке даровитости у Републици Српској.

Сарадња два факултета и развој заједничких програма

Током састанка разговарано је о могућностима успостављања трајне сарадње између два факултета, заједничком развоју програма за даровите ученике, размјени искустава и ресурса, као и укључивању наставника и истраживача различитих научних области у рад са младима који показују изузетне потенцијале. Посебно је наглашено да подршка даровитости не може почивати искључиво на појединачним иницијативама, већ захтијева системски приступ и активно повезивање образовних, научних и друштвених институција.

Учесници састанка сагласили су се да је јачање институција и њихова међусобна сарадња предуслов за стварање друштвеног окружења које препознаје, подстиче и развија потенцијале дјеце и младих. Само кроз такву сарадњу могуће је изградити одржив систем подршке надареним и талентованим ученицима, који ће им омогућити приступ квалитетним образовним садржајима, менторима и приликама за даљи академски развој.

Посебан значај ове иницијативе огледа се у настојању да се даровитим младим људима пруже могућности да своје потенцијале развијају управо у средини из које потичу. Стварањем квалитетних програма подршке и јачањем сарадње између универзитета и других образовних институција, отвара се простор да млади своје академске амбиције остварују на нашим просторима и да своје образовање наставе на универзитетима у Републици Српској, доприносећи тако развоју академске заједнице и друштва у цјелини.

Оснивање Центра за надареност НАУМ на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву представља почетак дугорочне сарадње усмјерене ка изградњи системске подршке даровитим и талентованим ученицима, с циљем да њихови потенцијали буду препознати, развијани и задржани у оквиру домаћег образовног и научног простора.

извор и фото: ФФ.УНИБЛ