Душан Ковачевић отвара јубиларни сајам књиге у организацији „Гласа Српске“
У организацији „Гласа Српске“ од 16. до 22. септембра у Спортском центру „Борик“ биће одржан јубиларни, 30. Међународни сајам књиге „Бањалука 2025“.
Отварање 30. Међународног сајма књиге заказано је 16. септембра од 18 часова у дворани „Борик“, а свечану бесједу ове године одржаће српски књижевник, сценариста и академик Душан Ковачевић.
Легендарни умјетник истиче да му је гостовање у Бањалуци на 30. Сајму књиге велика част, али уједно и обавеза, као пријатељу писане ријечи и свих грађана Републике Српске, гдје је увијек дочекиван као код куће.
– Могу вам рећи да ми је велика част и задовољство да дођем у Бањалуку у овим тешким околностима, како у друштвено-политичком, тако и у културном смислу, да дам, назовимо је тако, једну врсту моје скромне подршке Бањалуци, у којој сам први пут био пре скоро 50 година. Од тада до данас и не знам колико је мојих представа одиграно, филмова приказано и књига прочитано, али једно сигурно знам – да сам у Бањалуци и целој Републици Српској увек дочекиван као код своје куће. Наравно, изузетно је значајно да Бањалука обележава 30 година Сајма књиге. Већ пет година сам у Управном одбору Сајма књига у Београду и врло добро знам колико је то напоран и захтеван посао, посебно у овом времену изгубљености човека и свеприсутне владавине дигиталних технологија, које књигу стављају у други план, а тиме је мисија њеног чувања важнија и значајнија, јер док буде књиге и писане речи, биће и нас као народа, али и целе људске цивилизације – рекао је Ковачевић.
Централна тема Сајма је, како истиче генерални директор „Гласа Српске“ Борис Дмитрашиновић, као и увијек представљање продукције домаћих и иностраних издавача, промоција писаца и пратећих програма са централним фокусом на важност и значај очувања културног идентитета српског народа те јачања културних веза.
– Сајам књиге у Бањалуци јесте мјесто промоције нових издања, могућност сусрета са издавачима и познатим књижевницима са наших простора. Ове године има далеко већи значај за „Глас Српске“, јер славимо јубилеј, 30 година од првог „Гласовог“ Сајма књиге, због чега смо као централни мотив ове године истакли важност и значај очувања културног идентитета српског народа те јачања културних веза, како са Србијом, као матицом српског народа, тако и са остатком свијета. Поменуо бих у име „Гласа Српске“ овом приликом све људе који су протекле три деценије дали свој допринос да би Сајам постао и остао културни догађај првог реда и захвалио им. Почињем од свих запослених у колективу „Гласа“ протекле три деценије, преко бројних издавача и промотора до сарадника и пријатеља Сајма, укључујући и све институције Републике Српске и Републике Србије које су несебично стајале уз нас протеклих 30 година – рекао је Дмитрашиновић.
Предсједник Удружења издавача Републике Српске Ненад Новаковић, који је уједно био и директор „Гласа Српске“ у вријеме организовања првог Међународног сајма књиге, давне 1996. године, каже да је овогодишњи сајам за њега свакако најважнији културни догађај у актуелној години, из пословних, али и далеко више из личних разлога.
– Удружење издавача Републике Српске ће се потрудити да буде репрезентативно заступљено на Сајму са свим издањима која су уједно и заштитни знак два сајма књиге у Републици Српској. Такође, на овом сајму наставили смо већ традиционалну сарадњу са издавачима из Србије са све озбиљнијим планом на пољу сарадње излагања књига изван простора Србије и Републике Српске. То значи да будемо заједно присутни на међународним сајмовима у Франкфурту, Солуну и осталим важним догађајима на том пољу културног стваралаштва – рекао је Новаковић.
Истакао је да је то логичан наставак првог корака који је направљен давне 1996. године, када је „Глас Српске“ кренуо у мисију организовања Сајма књиге.
– Врло сам срећан и поносан на овај јубилеј и нисам могао ни да сањам те давне 1996. године да ћемо славити 30 година од Сајма књиге у Бањалуци. У то вријеме то је била манифестација од најважнијег значаја, не заборавимо, књига је била најзначајнији културни продукт. То је био догађај важан за читав српски говорни простор, не само за Републику Српску и БиХ, већ и далеко шире. Срећан сам због „Гласа“ и поносан на моје пријатеље и сараднике из тог периода, на Антона Касиповића, Ранка Павловића, покојног Јосипа Ракића и на људе који су били око нас и који су организовали тај велики и грандиозни сајам, а који нам је својим гостовањем увеличао и велики пјесник Матија Бећковић – рекао је Новаковић.
извор и фото: Глас Српске