ЈавностМЕДИЈИ/ КУЛТУРА/ КЊИЖЕВНОСТ/ ДРУШТВО/ ЕКОНОМИЈА/ ТУРИЗАМ
24/06/2026
Истакнуто Култура сјећања

Братунац: Заборав нема оправдање, сјећање није само наша обавеза; Памћење је наша света дужност

  • јул 5, 2025
  • 1 мин читања
Братунац: Заборав нема оправдање, сјећање није само наша обавеза; Памћење је наша света дужност

Заборав нема оправдање, сјећање није само наша обавеза, памћење је наша света дужност, поручено је данас у Братунцу гдје су обиљежене  33 године од злочина над 3.267 Срба из средњег Подриња и Бирча, почињеног током Одбрамбено-отаџбинског рата од стране припадника тзв. Армије БиХ.

Обиљежавање страдања Срба средњег Подриња и Бирча је протекло је мирно, без инцидента, а ни ове године није било представника западних амбасада који су и овај пут окренули главу српским жртвама. У Братунцу је од дипломатског кора једино био руски амбасадор у БиХ Игор Калабухов.

Сарајево данас штити злочинце који су овдје побили невине људе, да би остварили идеју о унитарној БиХ коју неће никада добити, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Предсједник Српске је поручио да се српски народ неће светити. – Немојте да од нас правите оно што ми нисмо. Пустите нас да наставимо да живимо у нашој Републици Српској, да градимо и живимо у миру. Ми од ње не смијемо никада одустати. БиХ нема никакву шансу, и није је никада ни имала. Караџић и Младић који су водили Републику Српску у тешким временима, имали су визију да остваре слободу. Данас нам недају да славимо дан своје Републике, али ми ћемо и даље бити јаки и чврсто стојати на бранику отаџбине – истакао је Додик.

Док је нас истина ће се чути, и захтијеваћемо правду, док је свијета и вијека. Ако нас не буде, биће наши потомци, рекла је Ана Брнабић, предсједник Скупштине Србије, на обиљежавању 33 године од злочина над 3.267 Срба из средњег Подриња и Бирча, почињеног током Одбрамбено-отаџбинског рата од стране припаднка тзв. Армије БиХ.

– Братунац је мјесто дубоке туге и мјесто страшне истине и снажног поноса. Ми смо народ који не заборавља, и не пристаје више на ћутање. Над Србима у средњем Подрињу и Бирчу почињен је страшан злочин, и за тај злочин нико није одговорао. Нажалост, ово мјесто страдања нису довољно често или скоро никада изговорени у међународној јавности. Тамо је тишина када се овдје тугује – каже Брнабићева.

Представник погинулих бораца и цивила Зоран Лазаревић, каже да слога не смије раздвојити овај народ, јер то желе непријатељи Републике Српске.

– Говорим као син који је изгубио оца, као брат који је изгубио три брата и сестру. Моја мајка је симбол свих мајки које су оставиле свјетло у ходнику куће, а зна да јој се најмилији никада неће вратити. Сваки нови дан је као оштрица ножа која се забија у њено срце. Боро, Станко и Саво, моја браћа, моји хероји живот су положили у темеље Републике Српске. Обећавам да нећу престати да говорим, нећу престати да памтим – нагласио је Лазаревић.

На братуначком гробљу бројни грађани су носили фотографије страдалих Срба. Овогодишњи меморијални програм одржава се под називом „33 година – злочин без казне“.

Ово мјесто треба да буде мјесто праштања, проницања, али не и заборава, рекао је патријарх Порфирије на обиљежавању 33 године од злочина над 3.267 Срба из средњег Подриња и Бирча, почињеног током Одбрамбено-отаџбинског рата од стране припаднка тзв. Армије БиХ.

– Учинили смо помен нашој страдалој браћи у Подрињу и Бирчу. У нашој историји никада није мањкало истинских страдалника. Сазвежђе српских мученика расуто је по свим нашим земљама, али постоје и крајеви гдје таквих звијезда има далеко више, а једно од таквих мјеста јесте и Братунац – рекао је Порфирије.

извор: РТРС, Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja